Fotografie jsou okny do minulosti, záběry našeho současného života a mosty do našich snů. Jejich zachycení a uchování je úkolem, který moderní technologie zvládá s překvapivou přesností. Ale i když se můžeme spolehnout na digitální úložiště a cloudové služby, něco je stále nezaměnitelné: tištěná fotografie.

Žena odebírá vytištěné fotografie z domácí tiskárny.

Tištěné fotografie mají své kouzlo. Dotyk reálných papírů, barvy, které září, a detaily, které vyčarují úsměv na tváři, jsou nezaměnitelnými atributy tisku. Ale jak zajistit, aby vaše fotografie vytištěné ve velkém formátu nebo na malých výtiscích zůstaly věrné svému digitálnímu záznamu? Zde je průvodce kvalitou a rozlišením fotografií pro tisk.

Vytištěné fotografie přilepené na stěně spolu se zavěšeným fotoaparátem v pouzdře.

Pochopte rozlišení

Rozlišení je klíčovým faktorem, který ovlivňuje kvalitu tisku. Měří se v počtu pixelů na palec (PPI) nebo bodů na palec (DPI). Čím vyšší je rozlišení, tím jemnější detaily můžete zachytit. Pro tisk ve vysokém rozlišení se doporučuje alespoň 300 DPI.

Správné formáty jsou důležité

Při tisku je důležité použít správné formáty souborů, které zachovávají kvalitu fotografie. Obecně se doporučuje používat formáty bez ztráty kvality, jako jsou PNG nebo TIFF (pro bezztrátovou kompresi).

Kalibrace monitoru

Před tiskem je důležité zkontrolovat kalibraci vašeho monitoru. To zajistí, že barvy, které vidíte na obrazovce, budou co nejpřesněji odrážet ty, které se zobrazí na tisku. Existují kalibrační nástroje, které vám pomohou dosáhnout optimálních nastavení.

Žena s mužem konzultují výběr fotografií pro tisk.

Výběr správného papíru

Papír je dalším důležitým faktorem při tisku fotografií. Existuje mnoho typů papíru, každý s jinými vlastnostmi a texturami. Pro fotografii můžete zvážit lesklý, matný nebo pololesklý papír, přičemž každý z nich poskytuje odlišný vzhled a pocit.

Kvalita tiskárny

Výběr správné tiskárny je rozhodující pro kvalitu tisku. Profesionální tiskárny jsou často schopny reprodukovat barvy a detaily s velkou přesností a tisknout ve velkém formátu.

Kontrola kvality před tiskem

Před samotným tiskem je důležité zkontrolovat kvalitu fotografie. Zvětšení obrazu na 100 % umožní prozkoumat detaily a zjistit případné nedostatky, jako jsou chyby v ostrosti nebo barevné posuny.

Grafický designér upravuje fotografie na počítači.

Uchovejte původní soubor

Vždy si uchovejte původní soubor fotografie ve vysoké kvalitě. To vám umožní v případě potřeby vytisknout fotografie znovu nebo je upravit bez ztráty kvality.

Rozlišení

Rozlišení v oblasti fotografie a tisku se často zmiňuje v souvislosti se dvěma výrazy: pixely a DPI (dots per inch - body na palec).

 • Pixel je základní jednotka digitálního obrazu. Zkratka pochází z anglického „picture element“. Každý pixel představuje jednu barevnou nebo černobílou tečku na obrazovce. Čím více pixelů má obrázek, tím jemnější detaily může zachytit.
 • DPI (Dots Per Inch) je jednotka, která měří hustotu bodů vytištěných na palec na tiskařském médiu. Označuje, kolik bodů tiskárna dokáže vytisknout na palec. Čím vyšší je DPI, tím jemnější detaily může tiskárna reprodukovat.

Kvalita fotografie je přímo ovlivněna jejím rozlišením. Čím vyšší je rozlišení fotografie (tj. více pixelů), tím vyšší je potenciální kvalita tisku. Při tisku je důležité mít dostatečné množství pixelů pro zachycení detailů a hladkých přechodů barev.

Profesionál kontroluje kvalitu vytištěné fotografie.

Rozlišení v různých druzích tisku

Rozlišení hraje důležitou roli ve vytváření kvalitního tisku. Při výběru rozlišení je důležité zvážit velikost tisku, použití a očekávanou úroveň detailů a kvality.

 • Vizitky: Pro tisk vizitek se obvykle používá rozlišení mezi 300 a 600 DPI, aby se zachovala ostrá a čitelná kvalita textu a obrazů.
 • Letáky: Rozlišení pro tisk letáků závisí na jejich velikosti a použití. Většinou se pohybuje v rozmezí od 150 do 300 DPI.
 • Fotoplátna: Pro velká fotoplátna na stěny se doporučuje použít vyšší rozlišení, často nad 300 DPI, aby se zachovala vysoká kvalita i při zvětšení.
 • Trička: Při tisku na trička se často používá nižší rozlišení, protože textura oděvu a omezení tiskárny nemusí vyžadovat extrémní detaily. Rozlišení kolem 150 DPI může být dostatečné.

Dětské fotografie vytištěné na malých čtvercových fotoplátnách.

Jak připravit obrázek pro tisk, jaká je ideální velikost a rozlišení obrázku?

Zde je průvodce, který vám pomůže připravit obrázek pro tisk a zvýšit jeho kvalitu.

 • Velikost obrázku: V první řadě zvažte velikost tisku, na kterou bude obrázek použit. Rozhodněte se, zda potřebujete malý výtisk, velký plakát nebo jiný formát. Pokud znáte požadované rozměry tisku, zvolte obrázek s dostatečným rozlišením, aby se zachovala kvalita tisku.
 • Rozlišení obrázku: Pro kvalitní tisk se doporučuje použít rozlišení alespoň 300 DPI (dots per inch). Čím vyšší je rozlišení, tím ostřejší a detailnější bude tisk.

Muž odebírá vytištěný plakát z profesionální tiskárny.

Jak zvýšit kvalitu obrázku

 • Použijte vhodný formát souboru: Preferujte formáty s minimální ztrátou kvality, jako jsou TIFF nebo PNG. Vyhněte se komprimovaným formátům, jako je JPEG, které mohou způsobit ztrátu detailů.
 • Zvýšení rozlišení: Pokud máte obrázek s nízkým rozlišením, můžete se jej pokusit zvětšit pomocí programů pro úpravu obrazu. Buďte však opatrní, protože zvětšení obrázku může vést ke ztrátě detailů a rozmazání.
 • Ostrost a kontrast: Zvýšením ostrosti a kontrastu můžete zlepšit vzhled obrázku a učinit jej výraznějším. Použijte funkce úpravy obrazu, jako jsou ostrost, jas a kontrast.

Notebook a monitor na stole s otevřeným programem pro úpravu fotografií.

Tipy pro zakrytí nízké kvality obrázku

 • Filtr efekty: Použijte různé filtry a efekty, které mohou zakrýt nedostatky obrázku a dodají mu stylový vzhled. Například efekty sepia, černobílý režim nebo vintage filtry mohou vylepšit vzhled obrázku.
 • Změna velikosti a rámečky: Změna velikosti obrázku a přidání rámu může odvést pozornost od jeho nedostatků. Rámečky mohou přidat estetický dotek a zlepšit celkový vzhled tisku.
 • Kreativní úpravy: Zkuste kreativní úpravy, jako jsou vrstvy, textury nebo jiné grafické prvky, které mohou odvrátit pozornost od nedostatků obrázku a přispět k jeho celkovému stylu.

Důležité je mít na paměti, že i když můžete pomocí těchto tipů vylepšit vzhled obrázku, nízká kvalita obrázku může omezit výsledný tisk. Vždy je ideální použít obrázek s co nejvyšší kvalitou a rozlišením pro nejlepší výsledky tisku.

Vytištěné černo-bílé fotografie s bílým rámem.

Jaké chyby nedělat při výběru obrázků

Vyhnout se používání nízko kvalitních obrázků je důležité pro zajištění optimálního tisku a zachování kvality výsledného produktu. Zde je několik tipů, jak se tomu vyhnout.

Nepoužívejte screenshoty pro tisk

Screenshoty mají omezené rozlišení a často jsou vhodné jen pro zobrazení na obrazovce. Při tisku mohou být screenshoty rozmazané a ztratit detaily. Namísto toho používejte originální obrázky s dostatečným rozlišením a kvalitou. 

Využijte kvalitní zdroje obrázků

Při výběru obrázků pro tisk se snažte použít kvalitní zdroje, jako jsou fotografie s vysokým rozlišením, vektorové obrázky nebo ilustrace ve vhodném formátu. Tyto zdroje mají lepší schopnost zachovat detaily a ostrost při tisku.

Fotoaparát položený na stole spolu s malými vytištěnými fotografiemi.

Důležitost transferu obrázků

Při přenosu obrázků do programů pro úpravu nebo grafických editorů dbejte na to, abyste je uchovávali ve formátech, které zachovávají jejich kvalitu. Komprimované formáty jako JPEG mohou způsobit ztrátu detailů, proto je lepší použít formáty s minimální ztrátou kvality, jako jsou TIFF nebo PNG.

Používejte vysoce rozlišené fotografie

Při tisku je důležité mít k dispozici obrázky s dostatečným rozlišením. Vyhněte se používání obrázků z internetu s nízkým rozlišením, neboť tyto obrázky mohou být určeny pouze pro zobrazení na obrazovce a nebudou vhodné pro tisk ve vysoké kvalitě.

Opatrnost při úpravách a změnách

Pokud je to možné, minimalizujte úpravy a změny na obrázcích, zvláště pokud pracujete s obrázky s nízkým rozlišením. Čím více se obrázek upravuje, tím více může degradovat jeho kvalita. 6.

Testujte tiskové náhledy

Před finálním tištěným produktem vytiskněte malé náhledy a zkontrolujte jejich kvalitu. Tento krok vám umožní vidět, jak budou obrázky vypadat na skutečném tištěném produktu a identifikovat jakékoli nedostatky nebo problémy s kvalitou.

Muž kontroluje barevnou kvalitu výtisku stojící před profesionální tiskárnou.

Dodržování těchto tipů a postupů vám pomůže vyhnout se používání nízkokvalitních obrázků a zajistit, že vaše tištěné produkty budou mít optimální kvalitu a vzhled.

Jak zkontrolovat/zjistit rozlišení konkrétního obrázku?

Zkontrolovat nebo zjistit rozlišení konkrétního obrázku je poměrně jednoduché. Můžete tak učinit pomocí různých softwarových nástrojů nebo funkcí dostupných ve vašem operačním systému. Zde jsou některé způsoby, jak to udělat.

Pomocí softwaru pro úpravu obrazu

Máte-li nainstalován software pro úpravu obrazu jako Adobe Photoshop, GIMP nebo Affinity Photo, můžete zkontrolovat rozlišení obrázku pomocí těchto kroků: Otevřete obrázek ve vašem softwaru pro úpravu obrazu. Klepněte na možnost "Image" (Obrázek) v hlavním menu a poté "Image Size" (Velikost obrázku) nebo "Canvas Size" (Velikost plátna). Zde uvidíte rozlišení obrázku ve formátu "Width" x "Height" v pixelech.

Pomocí nástrojů ve vašem operačním systému

 • Windows: Pro zjištění rozlišení obrázku v systému Windows klikněte pravým tlačítkem myši na soubor obrázku a vyberte možnost "Properties" (Vlastnosti). Ve vlastnostech souboru přejděte na kartu "Details" (Podrobnosti), kde budete mít přístup k informacím o rozlišení obrázku.
 • MacOS: Na Macu můžete zkontrolovat rozlišení obrázku tak, že klepnete pravým tlačítkem myši na soubor obrázku a vyberete možnost "Get Info" (Získat informace). V informacích o souboru naleznete údaje o velikosti obrázku včetně jeho rozlišení.

Screenshot MacOS obrazovky ukazující jak zjistit rozlišení obrázku.

Online nástroje

Existuje spousta online nástrojů, které vám umožňují zjistit rozlišení obrázku bez potřeby stahování jakéhokoli softwaru. Stačí nahrát obrázek do nástroje a získat jeho údaje o rozlišení. Některé z těchto nástrojů zahrnují Google Fotky, TinyEye, nebo Free Online Image Editor.

Kterákoli z těchto metod by vám měla umožnit rychle a snadno zjistit rozlišení jakéhokoli obrázku, který máte.

Nejlepší formáty obrázků pro tisk

Při přípravě obrázků pro tisk je důležité zvolit vhodný formát souboru, který zachová kvalitu a detaily. Zde jsou některé z nejlepších formátů obrázků pro tisk.

Infografika ukazující 5 typů formátů obrázků pro tisk - TIFF, PNG, PSD, PDF a JPEG.

TIFF (Tagged Image File Format)

 • Výhody: TIFF je bezztrátový formát, což znamená, že nekomprimuje obrázky a zachovává každý detail. Je ideální pro tisk ve vysokém rozlišení a umožňuje flexibilní nastavení barevných profilů.
 • Použití: TIFF je široce používán v profesionálním tiskovém průmyslu pro fotografie a grafiku s vysokou kvalitou.

PNG (Portable Network Graphics)

 • Výhody: PNG je také bezztrátový formát, který zachovává vysokou kvalitu obrázků. Podporuje transparentní pozadí, což jej činí vhodným pro grafické prvky s alfa kanálem.
 • Použití: PNG se často používá pro loga, grafické prvky a ilustrace s transparentním pozadím.

PSD (Adobe Photoshop Document)

 • Výhody: PSD je původní formát Adobe Photoshop, který zachovává všechny vrstvy, úpravy a efekty. To umožňuje flexibilní úpravy a úpravy obrázku před tiskem.
 • Použití: PSD se často používá při profesionálním zpracování fotografií a grafiky před tiskem.

PDF (Portable Document Format)

 • Výhody: PDF je univerzální formát, který podporuje vložení obrázků, textu a jiných grafických prvků do jednoho souboru. Je možné nastavit různá nastavení pro tisk a zobrazení.
 • Použití: PDF se často používá k vytváření návrhů, brožur, letáků a jiných tištěných materiálů.

JPEG (Joint Photographic Experts Group)

 • Výhody: JPEG je komprimovaný formát, který umožňuje efektivní ukládání obrázků s vysokou kvalitou při relativně nízké velikosti souboru. Je vhodný pro fotografie soustředěné na tisk v běžných velikostech.
 • Použití: JPEG se často používá pro digitální fotografie a obrázky, které nejsou předmětem značné úpravy a budou tisknuty v menších velikostech.

Při výběru vhodného formátu obrázku pro tisk je důležité zvážit konkrétní požadavky projektu a potřeby ohledně kvality a úprav obrázku. Každý formát má své výhody a je určen pro různé typy použití.

Běžné chyby, které nastávají při tisku a jak se jim vyhnout

Při tisku může dojít k různým chybám, které mohou ovlivnit výslednou kvalitu tisku. Zde jsou některé běžné chyby a způsoby, jak jim předejít.

Nesprávné nastavení barevného profilu

Řešení: Před tiskem ověřte, zda jsou barevné profily správně nastaveny. Zvolte barevný profil, který nejlépe vyhovuje typu tisku a tiskárny, se kterou pracujete.

Program s možnostmi korekce RGB barev na počítači.

Nízké rozlišení obrázků

Řešení: Vždy používejte obrázky s dostatečným rozlišením pro požadovanou velikost tisku. Před tiskem ověřte rozlišení obrázků a případně je zvyšte.

Nesprávná kalibrace tiskárny

Řešení: Pravidelně kalibrujte svou tiskárnu a ověřte, zda je barevný profil správně nastaven. Pokud tiskárna podporuje, použijte kalibrační nástroje k zajištění přesného tisku.

Nedostatečná kontrola kvality

Řešení: Před samotným tiskem pečlivě zkontrolujte všechny materiály, včetně rozložení, textu, obrázků a barevných profilů. Proveďte testovací tisk, abyste ověřili kvalitu a barvy.

Použití nevhodného typu papíru

Použití nevhodného typu papíru může ovlivnit vzhled a texturu tisku, a může způsobit nekonzistentní barvy a kvalitu.

Řešení: Vyberte vhodný typ papíru pro konkrétní druh tisku a použití. Zvažte faktory jako lesklost, tloušťka a textura papíru.

Dodržování těchto tipů a řešení vám pomůže minimalizovat chyby při tisku a dosáhnout vysoké kvality výsledných tištěných materiálů.

Žena vybírá typ papíru, který použije do domácí tiskárny.

Kdy stačí domácí tiskárna

Rozhodnutí, zda si vytisknout fotografie doma nebo se obrátit na profesionály, závisí na několika faktorech, včetně vašich preferencí, požadavků na kvalitu, rozsahu projektu a dostupnosti zdrojů. Zde jsou některé situace, kdy je vhodné zvážit obojí.

Pokud potřebujete jen několik výtisků a nechcete čekat na profesionální tisk, můžete si fotografie vytisknout doma pomocí inkoustové nebo laserové tiskárny. Domácí tisk je rychlejší a pohodlnější ve většině případů, zvláště pokud máte přístup k tiskárně a potřebujete výtisky okamžitě.

Máte-li zájem o experimentování s různými typy papíru, barevnými profily a úpravami tisku, domácí tisk vám umožní větší kontrolu nad procesem.

Vytištěné rodinné polaroidové fotografie.

Přejete-li si ale výtisky s vysokou kvalitou, s jemnými detaily a přesnými barvami, profesionální tisk může být lepší volbou, protože tiskárny jsou často vybaveny specializovanými zařízeními a materiály.

Pro tisk velkých formátů, jako jsou fotoplátna, plakáty nebo obrazy na zeď, je profesionální tisk nezbytný, protože domácí tiskárny nejsou schopny dosáhnout dostatečné kvality a velikosti.

Rovněž pokud máte specifické požadavky na typ papíru, povrch nebo jiné specifikace, profesionální tisk může poskytnout větší možnost výběru a přizpůsobení.

Pro velké množství fotografií nebo projekty, které vyžadují specializované zpracování a úpravy, může být efektivnější a ekonomicky výhodnější obrátit se na profesionály.

Zvažte tyto faktory a své potřeby před tím, než se rozhodnete, zda si fotografie vytisknout doma nebo se obrátit na profesionály. V některých případech může být ideální volbou kombinace obou přístupů podle konkrétních potřeb a situace.

Profesionální tisk plážové fotografie na tričko.