Jak říká velmi moudře Wikipedia, "pod pojmem tisk ve výpočetní technice rozumíme přenesení výsledku zpracování informací v textové nebo grafické formě na vhodné médium (obvykle papír)". Víte však, jak vypadá jeho historie? Na to, aby se tisk dostala tam, kde je dnes, musel uběhnout pořádný kus cesty.

tiskárna

Ilustrační fotka tiskárny. Zdroj obrázku: unsplash.com

V současnosti si můžeme vytisknout na různé povrchy skutečně cokoli. Tisk jako takový tedy není soustředěn pouze na papír. Důkazem je například i přímé potiskování triček a jiných textilií nebo velkoformátový tisk různých reklamních a prezentačních systémů. Každopádně, bez tiskáren by si dnes uměl představit život asi málokdo. Tyto mašinky nám ho totiž efektivně usnadňují - nejen v práci, ale iv pohodlí domova.

Historie tisku

Bez ohledu na to, zda patříte mezi milovníky tradičních tištěných knih, nebo upřednostňujete raději čtení z obrazovek moderních technologií, vzdát hold bohaté historii tisku bude dozajista namístě. Souvisí s ní totiž vynálezy, které doslova a do písmene změnily svět.

historie tisku koláž

Zdroje původních obrázků: unsplash.com, unsplash.com, unsplash.com

Od primitivních razidel a pečetidel ...

Vyloučením více či méně známých jeskynních maleb z dob daleko před naším letopočtem bychom mohli za jakési pomyslné počátky tisku považovat prehistorické primitivní razítka, kterými si lovci zvykli ozdobovat stany a kůže. Nebo co třeba razidla a pečetidla v podání starých Egypťanů, Řeků a Římanů? Pomůcky z kamene, dřeva či kovů ve spojitosti s voskovými tabulemi jim sloužily k přenášení informací. Za zmínku však stojí i babylónské pečetě, které se otiskovaly do měkké hlíny.

... přes první tiskové techniky a knihtisk ...

Věděli jste, že papír byl údajně vynalezen 11. března roku 105 čínským vládním úředníkem Čchan Lun? Traduje se, že byl vyroben ze stromové kůry, konopí, hedvábí a rybářských sítí.

historie tisku časová osa

Každopádně, byl to právě Dálný východ, tedy stará Čína, Korea a Japonsko, který položil základy pro vznik tisku, resp. později i knihtisku. Například již v 2. století byly v Číně používány kamenné desky, na základě kterých vznikaly takzvané kamenné knihovny. Později, přibližně v 6. století, je vystřídaly dřevěné desky, no a v 9. století to byly už kovové desky. Právě v souvislosti s těmito technikami si spojujeme pojem deskotisk.

O stupínek výše se pokusil posunout úroveň tisku čínský tiskař Pi Sheng. První pokus o zrealizování jednoduché tiskárny v Číně, konkrétně v 11. století, představoval uložení keramických znaků uchovaných voskem na kovovém plátu. I když se po roztátí vosku mohly znaky znovu nanovo poskládat, tato myšlenka se s přílišným úspěchem nepotká.

Mnohem výraznějším písmem se do historie tisku zapsal přímo přelomový vynález knihtisku z 15. století, který má na svědomí Johannes Gensfleisch Gutenberg. Principem jeho takzvaného tisku z výšky bylo sestavování znaků a písmen tak, že byly před tiskem uzavřeny do formy, přičemž po dokončení tisku se mohly rozebrat a nově vyskládat podle potřeby. Později se Gutenbergův vynález podle očekávání rozšířil do celé Evropy a postupně se zdokonaloval. V souvislosti s tím stojí za zmínku takzvaná ruční sazba, tedy sestavování znaků do slov, vět, řádků a podobně.

Hovoříme-li o prvních tiskových technikách, pozornost si bezpochyby zaslouží i litografie, resp. kamenotisk, jehož vynálezcem je pražský rodák Alois Senefelder. Zmíněné grafické technice tisku z plochy vdechl život koncem 18. století, aby mohl v první polovině 19. století učinit první vícebarevný tisk. No a nedá nám nezmínit ani další techniku ​​tisku z plochy - ofsetový tisk. První stroj využívající tento princip tisku (postupné nanášení tekutých barev) se objevil v Evropě počátkem 20. století.

... až po moderní technologie a moderní tisk.

Věděli jste, že první tiskárnu vynalezl ještě v 19. století tentýž člověk, který vynalezl i počítač?

historie tisku koláž 2

Ano, Charles Babbage, který žil v letech 1791 až 1871. Jeho přelomový výtvor zůstal ale velmi dlouho jen na papíře. Nicméně, právě jeho poznatky a plány položily základy na sestrojení plně funkčního diferenčního stroje v roce 1991. Dokonce, o 9 let později, tedy přesně v roce 2000, byla na základě nich sestrojena i počítačová tiskárna, která se dá tím pádem považovat za první svého druhu - i když prvenstvím stále jen na papíře.

Status první sestrojené tiskárny si však drží tiskárnu společnosti Seikosha, která ji zhotovila v roce 1964 pro Olympijské hry v Tokiu na rychlé a přehledné zveřejňování informací z časomíry. Na základě tohoto vydařeného vypichovacího kousku založila gigantická firma Seikosha svou dceřinou společnost Epson. Povědomý název, že? Dnes celosvětově známá společnost Epson sestrojila již v roce 1968 vůbec první sériově vyráběnou tiskárnu pod označením EP-101. Mimochodem, tatáž společnost se o 10 let později zasloužila i o vznik první 9-jehličkové tiskárny. Nicméně, ještě mezitím se jiné společnosti, firmě IBM, podařilo vytvořit první laserovou tiskárnu. Mimochodem, firma IBM má na svědomí i realizaci první inkoustové tiskárny, a to ještě v 50. letech 20. století.

Zajímavost na závěr

Věděli jste, že technologie, která je používána u 3D tiskáren, byla objevena už v roce 1988? Na základě toho se přibližně o 4 roky později začaly na trhu objevovat i první 3D tiskárny.

tisk

Zdroj obrázku: unsplash.com

Historie tisku toho však ukrývá mnohem víc. O důvod víc, proč se k ní v budoucnu prostřednictvím našeho blogu ještě vrátit. Co vy na to?

 

Zdroj obrázků: vlastní zpracování a unsplash.com